Především spolupráce a společné plánování v oblasti formálního a neformálního vzdělávání bude hnacím motorem pro rozvoj kvality vzdělávání škol na Zábřežsku.
Čtyřletý projekt s názvem Místní akční plán vzdělávání na území ORP Zábřeh II, který odstartoval prvního září, navazuje na úspěšné předchozí dvouleté aktivity v oblasti vzdělávání.
Cílem projektu je především rozvíjet kvalitu vzdělávání dětí v mateřských školách a na základních školách, a to prostřednictvím dalšího vzdělávání pedagogů a ředitelů škol, ale také s využitím spolupráce pedagogů a dalších vzdělávacích institucí, jako jsou knihovny, muzea, spolky, které organizují volný čas dětí.
V návaznosti na výstupy předchozího projektu a požadavkům ministerstva školství byly ustanoveny pracovní skupiny, které se budou věnovat prioritním tématům:
- čtenářská gramotnost a cizí jazyky,
- matematická gramotnost a ICT,
- polytechnika a přírodní vědy,
- management a rovné příležitosti.
Jednotlivé pracovní skupiny budou rozvíjet společné aktivity např. v oblasti dramatické výchovy, sdílení rodilého mluvčího na školách, předávání zkušeností vedoucích klubů zábavné logiky a deskových her, ale také např. finanční gramotnosti či kyberšikaně. V oblasti polytechniky se zaměříme na provázanost získávaných dovedností s požadavky na trhu práce, ale také na legorobotiku a v přírodních vědách se stane nosným tématem badatelská výuka.
V oblasti managementu budou ředitelé škol motivováni využívat prvky strategického plánování pro rozvoj škol a dbát na pozitivní klima škol. V oblasti rovných příležitostí se budeme věnovat tématu efektivního využití potenciálu každého žáka. Doplňkově je také zřízena pracovní skupina Financování, která se bude snažit zajistit zdroje pro realizaci plánovaných aktivit a bude dbát na to, aby šlo opravdu o podporu aktivit spolupráce, nikoliv individuální podporu některých škol. Užitek by tak měl být rovnoměrný po celém regionu bez ohledu na to, zda se jedná o plně organizovanou městskou školu či málotřídní vesnickou školu s velmi malým počtem žáků.
Projekt nabízí spoustu aktivit především pro pedagogy/ředitele, kteří chtějí zkvalitnit svou práci. Mohou tak sdílet své dovednosti, inspirovat se od ostatních, získávat nové podněty od zkušených odborníků z jiných regionů, mohou snáze spolupracovat s ostatními organizacemi, které se v regionu věnují vzdělávání dětí – plánovat společně zajímavé akce. Pedagogové získají příležitost realizovat vlastní nápady, díky projektu mohou získat podporu či pomoc svých kolegů, ale také třeba finance na přípravu a realizaci těchto aktivit. Pokud se pak nápad podaří úspěšně zrealizovat, mohou se podělit se svými kolegy.
V rámci projektu budeme také připravovat aktivity pro rodičovskou či širokou veřejnost. Jedná se o přednášky, semináře lektorů, kteří se věnují vzdělávání či výchově dětí. V minulosti zábřežské rodiče vzdělávali například doktor Jan Svoboda či doktorka Lidmila Pekařové. V novém projektu připravujeme již nyní na 20. března 2019 přednášku neméně kvalitního lektora vzdělávání Jiřího Halady.
V současné chvíli se věnujeme především aktivitě nastavení správného řízení projektu, tj. sestavování právě výše zmíněných pracovních skupin a také řídicího výboru – jsou to platformy otevřené zájemcům, ale zároveň chceme skupiny obsadit „lídry“ v daném tématu, hledáme dle svých možností, kontaktu zájemce, kteří jsou ochotni pracovat – připravovat aktivity pro pedagogy a děti v návaznosti na strategii zvyšování kvality vzdělávání, což je dokument, který zároveň tvoříme/aktualizujeme a který dává směr a cíl dílčím aktivitám.
Strategické plánování je silným tématem projektu, který by měl především ředitele motivovat pracovat koncepčně, stanovit cíle pro rozvoj jednotlivých škol a postupně tyto cíle naplňovat. Věnujeme se také organizaci akcí, které proběhnou do konce roku.
První velké setkání členů Řídicího výboru a pracovních skupin se uskutečnilo 10. října v Růžovém údolí. V rámci programu byli všichni seznámeni s cíli projektu, organizační strukturou a získali potřebné informace pro vlastní následnou práci. Členové pracovních skupin budou sestavovat na každý rok plán aktivit, které budou pomáhat realizovat. Připravujeme také semináře pro pedagogy na přelomu listopadu a prosince s tématem individualizace ve vzdělávání.
Rovné příležitosti a individualizace ve vzdělávání jsou stále silnými tématy i ze strany ministerstva školství, snažíme se však organizovat i akce, které k nim přispívají, avšak velmi přirozenou formou – např. v Kamenné proběhla ve středu 12. září další akce s názvem Aktivní den ZŠ, jejímž cílem bylo ukázat žákům školy týmovou spolupráci a pohybové možnosti pro všechny prostřednictvím jízdy na koloběžkách, pomocí balančních a rovnovážných cvičení a ochutnávkou netradičních her, které jsou opravdu pro každé dítě, i pokud má nějaké pohybové omezení či omezení v orientaci v prostoru apod.