Pilotní setkání pro vyučující českého jazyka z Jesenicka, Šumperka, Zábřežska a Mohelnicka poskytlo inspirativní nápady, výměnu zkušeností, a tak trochu i posun ve školních lavicích. Pořadatelé SYPO a MAP Zábřeh dali akci přiléhavý titul s otazníkem: Kam kráčíš, češtino? To zřejmě nikdo neví, ale vyučující tuší a mohou vlastními silami ovlivnit. Stále silněji si totiž uvědomují potřebu přehodnocení a změn – co je v obsahu učiva důležité, na co klást důraz, kde třeba jen zmínit.
„Metodické setkání se konalo ve středu 18. května v Zábřehu. Sešlo se na něm přes 60 pedagogů prvního a druhého stupně, vyučujících českého jazyka,“ uvedla Marie Effenberger Rychlá, členka národního metodického kabinetu Předškolního a prvostupňového vzdělávání s tím, že dosud se v naší oblasti v takovém dosahu a s velmi kladnými ohlasy nekonalo.
Součástí krajského workshopu byla kromě panelové diskuse a praktických workshopů s lektory i ukázka vítězných přednesových skladeb, které přednesly žákyně ze škol z Dubicka, Rovenska a Mikulovic. Učitelé měli příležitost se v rámci doprovodného programu seznámit s novými učebnicemi a výukovými pomůckami tuzemských nakladatelství.
ZŠ Školská Zábřeh představila své Čtenářské dílny s praktickými pomůckami, účastníci se seznámili s putovními kufry plnými kvalitních knih, které vznikají z projektu MAP Zábřeh, který realizuje Místní akční skupina Horní Pomoraví o. p. s. „Zajímavostí bylo měření očí tzv. Eye Tracking pomůckou TETRECOM, která zjišťuje znalosti tiskacích a psacích písmen a čísel,“ doplnila Marie Effenberger Rychlá.
Akce a její výstupy budou prezentovány na Kolokviu Národního metodického kabinetu. Organizátoři věří, že pilotní akce bude inspirovat kolegy i v jiných krajích k zorganizování smysluplných setkání pedagogů. Cílem je především, aby děti dokázaly své znalosti využít v budoucnu v praktickém životě.